Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Weekend pod znakiem bezpieczeństwa dzieci
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Weekend pod znakiem bezpieczeństwa dzieci

Utworzone Maj 12th, 2015 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Bezpieczny_weekend_krbrd_700x350

Setki dzieci i ich opiekunów wzięły udział w akcji „Bezpieczeństwo od małego”, która odbyła się w minioną sobotę (9 maja) w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Zorganizowane przez KRBRD wydarzenie było zwieńczeniem obchodów III Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ 2015, poświęconego w tym roku bezpieczeństwu dzieci na drogach.

 

III Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ obchodzony w dniach 4-10 maja 2015 stanowił ważny kamień milowy w ramach Dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tydzień BRD i przeprowadzona w tym czasie światowa kampania #SaveKidsLives, miała na celu:

 

– ratowanie życia dzieci,
– zwrócenie uwagi na to, co spotyka dzieci na światowych drogach,
– zainicjowanie działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym.

 

Zwieńczeniem polskich obchodów był piknik „Bezpieczeństwo od małego”, podczas którego najmłodsi oraz ich opiekunowie mogli dowiedzieć się, jak wpływać na bezpieczeństwo swoje i innych. Piknik był podzielony na sektory: inżynieria, edukacja, nadzór i ratownictwo, co skłaniało dzieci do podjęcia zupełnie różnych działań i zdobycia wiedzy w czterech obszarach, które składają się na systemowe zarządzanie bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

 

Każdy z partnerów pikniku, niezależnie czy była to organizacja rządowa, pozarządowa czy akcja prowadzona w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, przygotował wyjątkowe stoisko, pełne ciekawych i niepowtarzalnych atrakcji. Istotne jest to, że aktywności przygotowane przez naszych partnerów nie powielały się, zapewniając tym samym edukacyjną różnorodność prezentowanych zagadnień– komentuje Agata Foks, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Wśród najchętniej odwiedzanych przez maluchów atrakcji, znalazły się m.in. Szpital dla Pluszaków, czyli edukacja z zakresu Pierwszej Pomocy dla dzieci i ich rodziców, otwarty teatr z udziałem dzieci czy malowanie bezpieczeństwa, (czyli jak dzieci postrzegają bezpieczne ulice). Najmłodsi chętnie brali również udział w torze przeszkód dla rowerów i hulajnóg, prezentacjach pojazdów ratowniczych, sprzętu używanego przez Policję m.in. radiowozów i motocykli, warsztatach z przygotowywania koszulek oraz kamizelek odblaskowych, a także teoretycznych testach na kartę rowerową.

 

Dorośli mieli natomiast możliwość skorzystania z porad eksperckich, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach na drogach, pokazów poprawnego montowania fotelików w pojeździe oraz prawidłowego umiejscowienia i zapięcia w nim dziecka, warsztatów z zakresu bezpieczeństwa osób niewidomych, jako uczestników ruchu drogowego oraz prezentacji zasad działania fotoradarów.

 

Gościem specjalnym imprezy był wielokrotny Mistrz Polski w rajdach samochodowych Kajetan Kajetanowicz, który promował bezpieczną jazdę dzieląc się swoim doświadczeniem kierowcy rajdowego.

 

Równocześnie w trakcie trwania wydarzenia, Polski Czerwony Krzyż zorganizował szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa i pomocy socjalnej. Ponadto prowadzony był pobór krwi i promocja honorowego krwiodawstwa. Odbyły się również Parkowe Mistrzostwa Nordic Walking dla Seniorów.

 

Aktywizacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego poprzez konkursy przygotowane przez KRBRD, partnerów pikniku oraz występ gościa specjalnego Kajetana Kajetanowicza, z pewnością poruszyły wyobraźnię maluchów i poprzez zabawę edukowały, a to właśnie było głównym celem organizowanego przez nas wydarzenia – mówi Agata Foks, Sekretarz KRBRD.

Dlaczego takie akcje są potrzebne? Aby budować świadomość społeczną i w praktyczny sposób, przy udziale ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, „uczyć bezpieczeństwa” nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów – dodaje.

 

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na drogach ginie corocznie około 186 300 dzieci – jedno, co cztery minuty. W 2014 roku w Polsce miało miejsce 3 210 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 80 dzieci poniosło śmierć, a 3 509 doznało obrażeń. W stosunku do roku 2013 zmalała: liczba wypadków o 244 (-7,1%), liczba zabitych o 10 dzieci (-11,1%) i liczba rannych o 238 dzieci (-6,4 %).

 

Nie ma prostych, jednowymiarowych rozwiązań, które w wystarczający sposób ograniczałyby szerokie spektrum zagrożeń, na które narażone są dzieci na drogach. Dziesięć najbardziej znanych strategii, które umożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym na drogach to:

 

– Kontrola prędkości
– Zmniejszenie liczby przypadków prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu
– Korzystanie z kasków przez rowerzystów i motocyklistów
– Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych
– Zwiększenie widoczności dzieci na drodze i umożliwienie im lepszego widzenia drogi
– Poprawa infrastruktury drogowej
– Przystosowanie konstrukcji pojazdu
– Wdrożenie etapowego przyznawania uprawnień do kierowania pojazdem
– Zapewnienie właściwej opieki nad dziećmi, które odniosły obrażenia
– Nadzór nad dziećmi przebywającymi w pobliżu dróg

 

Celem projektu koordynowanego przez KRBRD była realizacja dwóch priorytetów Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020: kształtowanie bezpiecznych zachowań wśród uczestników ruchu drogowego oraz ochrona uczestników ruchu drogowego.

fot. Paweł Kamiński

źródło: KRBRD

Dołącz do nas na Facebooku

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekendrss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności