Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Wakacyjne kwiatki – może macie podobne doświadczenia?…
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Wakacyjne kwiatki – może macie podobne doświadczenia?…

Utworzone Wrzesień 6th, 2013 przez admin

Wakacyjne kwiatki

 

W okresie wakacji często zdarza nam się odwiedzać różne zakątki Polski i świata. Jeżeli jedziemy samochodem, zobowiązani jesteśmy do obserwacji oznakowania dróg, po których poruszamy się.Możemy również natknąć się na ciekawe bądź wadliwe rozwiązania komunikacyjne.

 

Szczególnie na terenie małych gmin zdarza się, że oznakowanie jest zaniedbane – znaki (kształtem, kolorem, czcionką) niezgodne z rozporządzeniem, wybrakowane, nieaktualne, przekręcone. W takich sytuacjach teoretycznie możemy nie stosować się do oznakowania np. dzisiejszy znak B-20 „Stop” kiedyś był okrągły z czerwonym trójkątem i napisem stop (zdj. 1).

 

Od dawna nie ma już takiego znaku, ale jeżeli dobrze się poszuka, uda się jeszcze kilka znaleźć. W naszym przykładzie stoi przed torami kolejowymi, jednak czy warto go zignorować – oceńcie sami. Z kolei w pewnej podwarszawskiej miejscowości możemy napotkać imitację znaku A-7 (zdj. 2).

 

Podobnie jest ze znakami miejscowości. Wszyscy pewnie pamiętamy czasy, gdy obszar zabudowany wyznaczała biała tablica z nazwą miejscowości w kolorze czarnym. Dziś formalnie te tablice nie istnieją, zatem nie trzeba się do nich stosować. Ale czy do małej wioski, gdzie nawet zarządca drogi zapomniał o wymianie znaków można w związku z tym wjechać z prędkością 90 km/h?.

 

Poza „zapuszczeniem” oznakowania, mamy także do czynienia z radosną twórczością. Szczególnie wyraźnie widoczna jest ona na skrzyżowaniach ciągów samochodowo-kolejowo-rowerowo-pieszych. W poniższym przykładzie, na jak widać niedawno wyremontowanej drodze, stworzono komunikacyjny pasztet.

 

Najpierw napotykamy znak A-24 „uwaga rowerzyści” (dla przypomnienia – ostrzegający o miejscu, w którym rowerzyści mogą przekraczać jezdnię, uwaga! nie za, ale NA ODCINKU 660 m) ustawiony po prawej stronie …drogi dla rowerów (zdj. 3).

 

Zatem rowerzyści są już ostrzeżeni przed rowerzystami, chociaż pomiędzy jezdnią i drogą dla rowerów jest miejsce na ustawienie znaku, ostrzegającego także kierowców. Następnie dojeżdżamy do przejazdu dla rowerów oznakowanego znakiem D-6b przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów.

 

Czy ktoś widzi przejście? (zdj. 4) Potem jest jeszcze ciekawiej – zatoka autobusowa będąca fragmentem drogi dla rowerów to nie problem, żaden autobus i tak nie ma prawa wjechać w zatokę – strzeże jej ciągła linia wzdłuż krawędzi jezdni (zdj. 5).

 

Inne drobiazgi – przejazd dla rowerów oznakowany znakiem B-6a jedynie z jednej strony. Z drugiej strony widocznie kierowcy widocznie nie muszą być informowani. A może macie propozycję dla rowerzysty, który przejechał po tym przejeździe na prawą stronę? Ścieżka zaginęła, zgodnie z oznakowaniem rowerzysta ląduje na chodniku, gdzie nie wolno mu się znaleźć… (zdj. 6).

 

To może kończąc temat rowerów jeszcze ostatnia zagadka. Skoro po prawej stronie mamy jedyni drogę dla rowerów, to skąd mają wziąć się piesi na (nieistniejącym z resztą) przejściu (zdj. 7)?

 

I na koniec droga jednokierunkowa, zakaz wjazdu, ale… dla kogo są w takim razie kolejne 3 znaki, skoro jadąc we właściwym kierunku zobaczyć można jedynie ich plecy?

 

To tak na zachętę, może macie podobne doświadczenia z oznakowaniem? Czekamy na zdjęcia, może założymy kącik humorystyczny z miejscem na efekty inwencji drogowców? Piszcie do nas na nr@nr.waw.pl. MB

źródło: „nr.waw.pl”

1. stary stop

1. stary stop

Znak A-7 nadgryziony zębem czasu

Znak A-7 nadgryziony zębem czasu

Znak dla rowerzystów

Znak dla rowerzystów

 

 

5. Zatoka rowerowa

5. Zatoka rowerowa

Przejście czy przejazd

Przejście czy przejazd

 

7. Intruz pieszy

7. Intruz pieszy

Zatoka rowerowa

Zatoka rowerowa

 

8. To jest zakaz czy nie

8. To jest zakaz czy nierss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności