Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Uwaga rowerzyści! nie zawsze TAK!
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Uwaga rowerzyści! nie zawsze TAK!

Utworzone Październik 30th, 2015 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Rowery

INWALIDA – TAK! MATKA Z WÓZKIEM – TAK! ROWERZYSTA – NIE ZAWSZE TAK!

 

Ile można przewieźć rowerów? A wózków ile?
A co zrobić, jak wsiada matka z dzieckiem, inwalida na wózku i rowerzysta?
Wszystko wyjaśnimy!

 

1. Rower – tak, ale…

 

Pasażer może przewozić rower, mimo braku wyraźnie wydzielonego miejsca na taki sprzęt. Może go postawić w miejscu dla wózków. Warunek: rower ma nie utrudniać przejścia, nie zagrażać bezpieczeństwu, nie ograniczać widoczności, nie brudzić odzieży innych pasażerów.
A zatem – rower tylko w „wózkowni”. NIGDY: na siedzeniach, w przegubie, na tyle wozu, między rzędami foteli, przy pierwszych drzwiach itp.

 

PRZECZYTAJ, CO MÓWI O TYM DOKŁADNIE PRZEPIS REGULAMINU! § 16

 

1. Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż (w tym również rower) i zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia bagażu i zwierząt w pojeździe tak, aby nie utrudniały przejścia i nie narażały na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłaniały widoczności obsłudze pojazdu, nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu.
2. Zabronione jest umieszczanie bagażu lub zwierząt na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

 

PRZYDA CI SIĘ I TEN PRZEPIS! § 19

 

Na żądanie obsługi pojazdu, pracowników nadzoru ruchu lub kontrolerów biletów pasażer jest obowiązany:
1) umieścić przewożony bagaż (w tym również rower) lub zwierzę tak, aby nie utrudniać innym osobom korzystania z pojazdu.

 

TEN PARAGRAF MOŻE BYĆ CI TU PRZYDATNY! § 17

 

Zabrania się przewożenia w pojazdach oraz wnoszenia lub wprowadzania na teren stacji metra:
1) przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub ich mienia, albo mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd (np. ostre narzędzia, przedmioty o ostrych krawędziach (…)

 

2. Ile rowerów możesz przewieźć?

 

Przepisy tego jednoznacznie nie mówią. Jeśli są to dwa małe rowery i mieszczą się w przestrzeni „wózkowej” możesz je zabrać. Ale jeśli któryś z nich wystaje poza ten obszar np. kołem, trudno – ktoś musi wysiąść!

 

3. Mama ma pierwszeństwo przed rowerzystą!

 

Jeśli jedzie rowerzysta, a na którymś z przystanków wsiada mama z wózkiem – rowerzysta MUSI ustąpić jej miejsca! Jeśli rower w takiej sytuacji zagradza przejście, stwarza zagrożenie, MASZ PRAWO żądać od rowerzysty, by wysiadł!

 

PRZECZYTAJ, CO MÓWI O TYM DOKŁADNIE PRZEPIS REGULAMINU! § 12

 

1. W pojeździe są wydzielone i oznaczone znakiem graficznym (piktogramem) miejsca dla:

 

1) osób z dzieckiem na ręku oraz kobiet w ciąży;
2) inwalidów i osób niepełnosprawnych;
3) osób poruszających się na wózkach inwalidzkich;
4) wózków dziecięcych.

 

2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 1, 2 i 3 oraz osoby przewożące dzieci w wózkach dziecięcych posiadają pierwszeństwo w zajmowaniu wydzielonych miejsc określonych w ust. 1

 

PRAWO DO WYPROSZENIA ROWERZYSTY DAJE CI pkt 3 § 16

 

3. W przypadku naruszenia przez pasażera postanowień ust. 1 lub ust. 2, obsługa pojazdu pracownicy nadzoru ruchu, służby metra lub kontrolerzy biletów mogą zażądać opuszczenia pojazdu przez pasażera, wraz z przewożonym bagażem (w tym również rowerem) lub zwierzęciem.

 

4. Wózek, inwalida, rower… Co masz zrobić?

 

W sytuacji gdy do wozu chcą wsiąść: inwalida na wózku, matka z dzieckiem w wózku, rowerzysta – to wsiadają tylko dwie pierwsze osoby. Rowerzysta zostaje na przystanku lub, jeśli jest w pojeździe, musi go opuścić, bo wszyscy razem się nie zmieszczą! Rowerzystę wypraszasz, argumentując tak, jak w pkt. 1.

 

JEŚLI ROWERZYSTA NIE ZAMIERZA, MIMO TWEJ PROŚBY, OPUŚCIĆ AUTOBUSU, SZUKAJ POMOCY W CENTRALI RUCHU. ZAWIADOM JĄ NIEZWŁOCZNIE O SYTUACJI, W KTÓREJ SAM NIE MOŻESZ SOBIE PORADZIĆ.

 

5. Ile wózków?


Jeden inwalidzki i jeden dziecinny lub w ostateczności, gdy nie ma inwalidzkiego – dwa z dziećmi. Na więcej NIE MA miejsca. Stawianie wózka (lub roweru) na przegubie to ryzyko wypadku, za który Ty poniesiesz odpowiedzialność.

 

6. Decydujesz Ty! 


Ty decydujesz, czy rower utrudnia lub nie utrudnia przejścia, stanowi zagrożenie, czy nie stanowi. Bo Ty widzisz, co się dzieje i Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo WSZYSTKICH pasażerów. Twoja decyzja jest niepodważalna i ostateczna, ważne, jeśli została podparta rzeczowymi argumentami.

Redakcja

fot. Piotr Piwowarski

źródło: MZA

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności