Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Uciążliwe wysepki, czy parkujące pojazdy?
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Uciążliwe wysepki, czy parkujące pojazdy?

Utworzone Luty 23rd, 2016 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Zwyciezcow_59_parkowanie_8

Różne drobiazgi przeszkadzają w codziennym życiu. Kłody pod nogi, a właściwie pod koła rzucają nam całkiem często drogowcy. Czasem są to takie potężne bale, czasami drobne gałązki.

 

Przykład tej pierwszej: na ul. Zwycięzców, w imię heroicznej walki z zagrożeniem pieszych, zamontowano azyle – czyli wysepki na środku ulicy, ułatwiające pieszemu przejście przez jezdnię. Bardzo cenna inicjatywa, popieramy każde rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo uczestników ruchu. Nie popieramy natomiast żadnego rozwiązania utrudniającego życie innym uczestnikom ruchu, w tym wypadku autobusom.

 

Budowa azyli na jezdni wpłynęła na zwężenie pasów ruchu dla obu kierunków, co samo w sobie również nie jest złe, wszak węziej = wolniej = bezpieczniej. Musi być jednak spełniony jeden zasadniczy warunek – przejezdność. Kierowcy samochodów osobowych parkujących przy krawędzi jezdni na wysokości azyli mają wyobraźnię szeroką jak ich pojazdy, w myśl zasady: „ja bym się zmieścił, to przejazd jest”. No, ale autobus jest szerszy i przejechać nie może.

 

Albo wjedzie kołami na azyl, albo pojedzie pasem „pod prąd”, albo będzie stał.

 

Walka z kierowcami jest trudna i skazana na przegraną, miejsc do parkowania jest mało, znajomość przepisów najczęściej również przeciętna.

 

Poprosiliśmy więc Zarząd Dróg Miejskich za pośrednictwem ZTM o dodatkowe oznakowanie zwężonego odcinka znakami zakazu zatrzymywania, najlepiej z tabliczką oznaczającą możliwość odholowania. Takie rozwiązania stosowano już wielokrotnie czy to w Al. Zjednoczenia, czy na Wałbrzyskiej. Okazało się, że na Zwycięzców nie ma takiej potrzeby, bo w zasadzie wszystko jest super. Autobusy nie manewrują, jadą tylko na wprost, przepis art. 49 prawa o ruchu drogowym i tak zabrania zatrzymywania przed i za przejściami dla pieszych a także wzdłuż linii ciągłej, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących do najeżdżania na tę linię. W tym miejscu dublowanie przepisów jest be, w innych jest ok.

 

Efekt tego jest taki: znaków nie ma, samochody parkują, bo nie mają gdzie stawać, autobus nie przejedzie, wezwiemy straż miejską, ta być może zostawi parkującemu wezwanie, ale podstawy do usunięcia pojazdu mieć nie będzie. Czy problem jest rozwiązany? Nie, autobus dalej stoi. Serdecznie dziękujemy ZDM za pomoc i ułatwienie. Zawsze w takich przypadkach zastanawia jedno: czy Zarząd Dróg Miejskich jest mniej miejski od Zarządu Transportu Miejskiego, a Miejskie Zakłady Autobusowe od Straży Miejskiej?

Marek Brudnicki
źródło: „nr.waw.pl

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców od Międzynarodowej

Ul. Zwycięzców od Międzynarodowej

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Ul. Zwycięzców 59

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności