Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Pl. Wilsona – historia ekspedycji
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Pl. Wilsona – historia ekspedycji

Utworzone Wrzesień 20th, 2013 przez admin

Ekspedycja pl. Wilsona

 

W roku 1923 działała już ekspedycja na pl. Wilsona, chociaż wówczas obejmowała ona wyłącznie tramwaje. W latach 1923-26 plac Wilsona nazywano placem Żeromskiego, do czasu, kiedy to na cześć prezydenta USA zmieniono jego nazwę na pl. Wilsona. W czasie okupacji plac nosił nazwę „Danzingerplatz”.

 

Po wyzwoleniu powrócono do starej nazwy. W 1953 roku plac został przemianowany na plac Komuny Paryskiej, a w roku 1990 powrócono do dawnej nazwy. Ekspedycje budowane w latach międzywojennych miały bardzo trwałe, udane i po prostu ładne konstrukcje. Nazywane były „budkami bez kantów”.

 

Na początku lat 30-tych XX wieku ekspedycję wyposażono w łączność telefoniczną. Przetrwała ona czasy wojny a zniszczona została w 1944 roku w czasie Powstania Warszawskiego. Jej pozostałości rozebrano po zakończeniu działań wojennych, w czasie odbudowy placu.

 

Na początku lat 50-tych XX wieku wybudowano nową ekspedycję już tylko dla autobusów. Niektóre budowane ówcześnie wzorowane były według tych przedwojennych, właśnie do takich należała ta na pl. Wilsona. Pomalowana była na kolory stosowane w MZK, czyli kremowo-czerwony.

 

W roku 1978 oddano do użytku nową ekspedycję, której konstrukcja oparta była na wzorcowym projekcie lat 70-tych XX wieku, według którego wybudowano większość ekspedycji na dużych pętlach komunikacyjnych. Po 1989 roku w ramach wprowadzanej gospodarki rynkowej, część ekspedycji wynajęto na punkt gastronomiczny.

 

W latach 1967-1991 działała, jako ekspedycja autobusowa w ramach Rejonu Komunikacyjnego RRK-6 „Żoliborz”. Po reorganizacji, w latach 1992-2006 działała, jako rejonowa ekspedycja autobusowa Rejonu Komunikacyjnego RRN-1.

 

Po utworzeniu w 2007 roku dwóch rejonów działała w dalszym ciągu, jako ekspedycja autobusowa. Ekspedycja rejonowa została przeniesiona do ekspedycji „Chomiczówka”. 16 listopada 2011 roku na wniosek władz dzielnicy Żoliborz podjęto decyzję o likwidacji obiektu.

 

Ekspedycję definitywnie rozebrano w grudniu 2011 roku. Pozostał po niej tylko pusty plac.

Ryszard Sobczyk

źródło: „nr.waw.pl”

pl. Wilsona - 2012

pl. Wilsona – 2012

ekspedycja pl. Wilsona - listopad 2011

ekspedycja pl. Wilsona – listopad 2011

ekspedycja pl. Wilsona - 1939 foto n/n

ekspedycja pl. Wilsona – 1939 foto n/n

pl. Wilsona 1930 foto n/n

pl. Wilsona 1930 foto n/nrss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności