Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Pierwsza wrześniowa noc weekendowa w komunikacji miejskiej
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Pierwsza wrześniowa noc weekendowa w komunikacji miejskiej

Utworzone Wrzesień 8th, 2015 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Weekendowa_noc_wrzesniowa_700x350

Zapewnienie sprawnej komunikacji nocnej jest coraz trudniejszym wyzwaniem, któremu czoła stawiają służby nadzoru ruchu MZA. Szczególnie jest to widoczne w noce weekendowe, cechujące się bardzo dużą ilością przewożonych pasażerów.

 

Zdarzają się noce, gdzie wszystko jeździ jak w zegarku, ale niestety są „sabaty”, gdzie autobusy ledwo utrzymują się w rozkładzie. Wydłuża się czas oczekiwania pasażerów na pojazdy, a konsekwencją tego są również liczne zdarzenia, które powodują przypadki „wypadania” wozów z ruchu.

 

Noc z 4 na 5 września była pierwszą weekendową nocą po zakończeniu wakacji. Na tle wcześniejszych wyróżniała się ilością zdarzeń, które zakłóciły normalne kursowanie komunikacji. Sytuację utrudniały dodatkowo zmiany wprowadzone przez ZTM, wynikające z imprez masowych (np. „Otwarta Ząbkowska” dla linii N16 i N66), remontu nawierzchni ul. Św. Wincentego (objazdy dla linii N02, N12 i N62) a także budowy nowej pętli na Niedźwiadku (N35).

 

Pół godziny po północy pojawia się zgłoszenie o zanieczyszczeniu autobusu linii N83. Na prośbę pasażerów kierowca dojechał z pasażerami do pętli w Piasecznie. Odpowiednio wcześniejsze zgłoszenie zdarzenia przez kierowcę, umożliwiło wysłanie i włączenie wozu rezerwowego z tej pętli, co spowodowało sprawne funkcjonowanie linii. Zanieczyszczony autobus musiał zjechać do oddziału. Konieczne było dokonanie zamiany pojazdu.

 

Godzinę później pojawiło się zgłoszenie o dewastacji następnego autobusu linii N83, gdzie zostały wyłamane drzwi, pojazd skierowany został do oddziału. Kolejny raz tej nocy udało się podstawić wóz rezerwowy tak, że pasażerowie nie musieli oczekiwać na następny kurs. (linia N83 kursuje raz na godzinę).

 

Kolejnym problemem była trasa objazdowa linii N12 – jedyna brygada zagubiła się na Bródnie, co spowodowało 22-minutowe opóźnienie oraz pominięcie 8 przystanków na wytyczonym przez ZTM objeździe.

 

Około godz. 0:45 niezachowanie ostrożności przez pieszego było przyczyną potrącenia przez autobus przy wyjeździe z pętli Dw. Centralny, interweniowała załoga policji, pogotowie ratunkowe i instruktor MZA – tuż przed przyjazdem służb pieszy zbiegł z miejsca zdarzenia, a pasażerowie musieli czekać. W konsekwencji autobus ruszył z 12 minutowym opóźnieniem.

 

Po godzinie 2:00, pobili się pasażerowie w autobusie linii N62 – ze względu na zanieczyszczenie autobus musiał zjechać do oddziału w celu umycia. Rezerw już nie było, a konieczne było zapewnienie ostatniego odjazdu linii z Dw. Centralnego o godz. 2:45 – jest to bardzo obciążony kurs. Dobra współpraca operatorów centrali ruchu i ekspedytorów z dyspozytorem zajezdni Woronicza oraz z kierowcą, który zawsze pojedzie na każdą linię umożliwiło włączenie rezerwy z Dw. Centralnego z 20-minutowym opóźnieniem. Ale najważniejsze, że wóz pojechał.

 

Po godz. 3:00 zanieczyszczony z kolei został autobus linii N16, po godzinie wrócił na trasę. Tu niestety nie udało się „załatać dziury” – pasażerowie musieli poczekać na następny kurs.

 

Reszta autobusów kursowała z opóźnieniami, najgorzej jak zawsze na linii N42 i N43, gdzie kierowcy ledwo wyrabiali się z przyjazdem na godzinę odjazdu z Dw. Centralnego.

 

Taka to była pierwsza wrześniowa noc weekendowa w warszawskiej komunikacji miejskiej, co przyniosą kolejne weekendy czas pokaże. Jednak zawsze nad kursowaniem miejskich autobusów czuwa niezmiernie od lat warszawski nadzór ruchu.

pp/Hubert Świątek

fot. Marek Brudnicki

źródło: „nr.waw.pl”

Pierwszy weekend września po wakacjach

Pierwszy weekend września po wakacjach

Pierwszy weekend września po wakacjach

Pierwszy weekend września po wakacjach

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności