Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Pasjonaci jednośladów zimą! Czy to bezpieczne?
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Pasjonaci jednośladów zimą! Czy to bezpieczne?

Utworzone Styczeń 29th, 2016 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Rowerzysci_zima_JB_700x350

Środek zimy nie ma nic wspólnego z sezonem rowerowym. Nie jest to do końca prawda. To tylko pozory. Okazuje się bowiem, że entuzjastów jednośladów, gdy temperatura powietrza oscyluje w okolicach zera stopni Celsjusza jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Świadkiem podobnej sytuacji byli nie tak dawno temu pracownicy jednej z ekspedycji MZA.

 

Do środka wszedł zdenerwowany kierowca autobusu, który jadąc Krakowskim Przedmieściem w trakcie intensywnych opadów śniegu w ostatnim momencie zauważył przed przodem pojazdu rowerzystę. To pierwsza kategoria ludzi fanatyków rowerowych, którzy właściwie nie widzą różnicy pomiędzy latem i zimą.

 

Inna para kaloszy to ludzie jeżdżący rowerami cały rok z powodów, nazwę to nierekreacyjnych. Jadąc niedawno do Rzakty (pętla autobusowa przyp. red.) po drodze napotkałem wielu jadących rowerami. Ludzie ci, najczęściej w podeszłym wieku chcąc przemieścić się kilka lub nawet kilkanaście kilometrów do najbliższego sklepu, czy przychodni lekarskiej nie mają właściwie wyboru.

 

O ile tych drugich jestem w stanie zrozumieć to tych pierwszych absolutnie nie. Niestety obie te kategorie rowerzystów łączy jeden wspólny mianownik. Jeżeli poruszają się po drodze stanowią istotne zagrożenie w ruchu drogowym szczególnie, kiedy panują niekorzystne warunki pogodowe.

 

Kodeks Drogowy, a właściwie ludzie decydujący o jego treści – odnoszę wrażenie – jakby zapomnieli, że rowerzysta jest osobą kierującą i jednocześnie uczestnikiem ruchu na drodze. Młodzi kierowcy wiedzą, ile wymaga wysiłku, aby udowodnić egzaminatorowi, że mogą samodzielnie kierować samochodem.

 

Nie słyszałem, aby w Polsce istniał jakiś system weryfikujący wiedzę rowerzystów. Należałoby ten problem jak najszybciej rozwiązać. I to nie dlatego, że uparłem się na rowerzystów. A dlatego, że wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i jednocześnie wszyscy powinniśmy być odpowiedzialni za bezpieczeństwo jego struktur.

 

Aby nie zostać posądzonym o nieprzychylny stosunek do rowerzystów proponujemy tymczasowe zimowe rozwiązanie. Korzystajcie z wyznaczonych dróg rowerowych, zakładajcie odblaskowe ubrania, bądźcie bezpieczni i nie stwarzajcie zagrożeń dla siebie i innych uczestników na drodze.

Janusz Bubel
Korekta: Igor Piwowarski
źródło: „nr.waw.pl”

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności