Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Ogórkiem na osiedle Przyjaźń
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Ogórkiem na osiedle Przyjaźń

Utworzone Lipiec 21st, 2015 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Ogorkiem_na_osiedle_Przyjazn_700x350

Za kilka dni urodziny obchodzi Pałac Kultury i Nauki, a wraz z nim – Osiedle „Przyjaźń”. Z tej okazji Osiedle zaprasza do wspólnego świętowania. Będzie spacer historyczny prowadzony przez mieszkańców, jubileuszowy piknik, koncerty i pokaz filmów w legendarnym Klubie Karuzela.

 

Pasiołok Drużba – Dworiec, czyli ogórkiem na Osiedle Przyjaźń.

 

Osiedle „Przyjaźń” to nietypowe miejsce z nietypową historią – powstało dla trzech tysięcy radzieckich robotników i inżynierów, którzy w 1952 roku przybyli do Warszawy, by budować „dar Stalina dla Warszawy”. Oddany kilka lat później do użytku Pałac Kultury i Nauki stał się kontrowersyjnym, ale niekwestionowanym symbolem Warszawy. Samo Osiedle urodziny od lat świętuje wraz z nim – moment zakończenia jego budowy, to jednocześnie moment, w którym Osiedle stało się Republiką Studencką.

 

Przy okazji 60 urodzin mieszkańcy Osiedla „Przyjaźń” i jego miłośnicy chcą przypomnieć warszawiakom, że Pałacu nie byłoby bez „Przyjaźni”. I zapraszają na Urodziny Osiedla 26 lipca.

 

Próbą generalną był kilka dni temu spacer historyczny, podczas którego w role przewodników wcielili się sami mieszkańcy. A 26 lipca warszawiaków czeka powtórka.

 

Frekwencja przeszła nasze oczekiwania. Na pierwszy spacer przyszło około 70 osób, wiele z nich otwarcie mówiło, że na Osiedle trafiły pierwszy raz w życiu. Gdyby nie gwałtowna ulewa, jeszcze długo siedzielibyśmy po spacerze na lemoniadzie w plenerze. – mówi Małgorzata Leszko ze Stowarzyszenia Przyjaźni PS – Mamy nadzieję, że drugi raz wyjdzie nam jeszcze lepiej. Zbieramy się w niedzielę o 16.30 na Placu Defilad i na Osiedle przyjeżdżamy zabytkowym autobusem Jelcz z 1977 roku. Oczywiście na wydarzenie dostać się będzie można również komunikacją miejską: z przystanku „Konarskiego” to rzut beretem – dodaje.

 

Impreza urodzinowa #OP60

 

Tego samego dnia w ogródku legendarnego Klubu „Karuzela” odbędzie się piknik urodzinowy. – <i>Razem z mieszkańcami i partnerami przygotowaliśmy m.in: koncert Jacka Mazurkiewicza oraz Poetów Jezior, a także pokaz filmowy w sali widowiskowej Karuzeli. Pokażemy kilka krótkometrażówek, ale gwoździem programu będzie ponadczasowa polska komedia „Upał”. – mówi Magda Leszko, prezes Stowarzyszenia – Ten ostatni film pasuje do Osiedla jak ulał nie tylko ze względu na pogodę – dodaje z uśmiechem.

 

Poza tym będzie też piknik urodzinowy, a w nim sporo zajęć dla dzieci i dla dorosłych – gry podwórkowe i warsztaty muzyczne oraz plastyczne, urodzinowa piniata, nauka chodzenia na linie, karuzela życzeń dla Osiedla i malowanie koszulek przy pomocy szablonów. Obecność potwierdziła też Ludoteka Roszada, która przygotuje turniej gier planszowych, oraz Jaśmina Wójcik z projektu Ursus/Zakłady, która zadba o tradycyjny dla imprez osiedlowych element traktorowy. Grupa Odkrywkowa Osiedla „Przyjaźń” przygotuje konkurs wiedzy o Osiedlu z nagrodami.

 

Trwa też Konkurs fotograficzny „60 lat Osiedla Przyjaźń”, w którym wygrać można książkę Beaty Chomątowskiej, „Pałac. Biografia intymna”. W internecie zaistniał również łańcuszek #OP60, pokazujący zdjęcia Osiedla „wpisane w Pałac”.

 

No i nie może obyć się bez tortu nawiązującego do Pałacu Kultury! – dodają organizatorzy.

 

LINK do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1442112619428419/

 

PROGRAM, 26 lipca:

 

Zwiedzanie Osiedla „Przyjaźń”z mieszkańcami, godz. 17.00, zbiórka pod Klubem Karuzela (Konarskiego 85). Dla chętnych przejazd zabytkowym autobusem spod Pałacu Kultury (zbiórka o 16.30).

 

Impreza urodzinowa:
Godz. 15 – piknik urodzinowy
Godz. 18 – koncert zespołu Poeci Jezior,
Godz. 19 – koncert Jacka Mazurkiewicza
Godz. 20 – tort i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego,]
Godz. 20.30 – pokaz filmów w Karuzeli (filmy: „Osiedle Przyjaźń”, „Ursus znaczy niedźwiedź”, „Upał”)

 

Projekt „Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń” w ramach, którego realizowane jest wydarzenie został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaźni PS, partnerem Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Współorganizatorami spaceru są również Teatr Studio oraz Zarząd Pałacu Kultury i Nauki. W projekt zaangażowane są również liczne organizacje i instytucje działające na terenie Osiedla.

 

Tort urodzinowy ufundowała Cukiernia Camargo. Pokazy filmowe odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Hali Wola.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z filmikiem z poprzedniego wydarzenia w ramach projektu – Dniem Sąsiada.

źródło: „Stowarzyszenie Przyjaźni PS

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności