Inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Dwie sierpniowe daty z naszej historii są ważne dla Polaków i mieszkańców Warszawy. Jedna z nich już dawno za nami – pisaliśmy już o 1. sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziś świętujemy drugą: 15. Sierpnia to rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku, której inscenizację oglądaliśmy w Ossowie koło Wołomina w 94 rocznicę obchodów, kiedy to Polacy pokonali Armię Czerwoną. Bitwa ta, zwana także Cudem nad Wisłą, odbyła się w dniu Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny.
Data ta stała się z czasem świętem Wojska Polskiego. W 1920 r. dzięki dużej ofiarności, poświęceniu i dobrej taktyce, polskie wojska zatrzymały armię sowiecką pod Warszawą. W Ossowie w niedalekiej przyszłości powstanie dla upamiętnienia tamtych dni Muzeum Bitwy Warszawskiej, aby pamięć o nich nigdy nie wygasła.
Kiedy rekonstruktorzy odtwarzali walki, w Warszawie odbywała się defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział 1200 żołnierzy w tym z Kanady i USA. Trasa przemarszu wiodła Alejami Ujazdowskimi od pl. Trzech Krzyży do ul. Gagarina.
W paradzie udział wzięły: transportery Rosomak, czołgi Leopard, wyrzutnie rakietowe Langusta, samoloty Iskra, samoloty bojowe, transportowe oraz śmigłowce w tym 2 armii amerykańskiej.
Po zakończonej defiladzie w parku Agrykola odbył się festyn żołnierski, na którym wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć z bliska sprzęt będący na wyposażeniu naszej armii, a także porozmawiać z żołnierzami.
Obchody Święta Wojska Polskiego zgromadziły tysiące Warszawiaków i gości z całego kraju. JB
źródło: „nr.waw.pl”
W materiale wykorzystano m. in. zdjęcia: Michała Pawlika warszawa.pl i Danuty Czerbniak.