Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Nowe przepisy na piratów drogowych
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Nowe przepisy na piratów drogowych

Utworzone Luty 18th, 2015 przez Nadzor Ruchu Warszawa

WRD_700x350_zmiana_w_przepisach

Łamiesz przepisy ruchu drogowego? Teraz masz się czego bać! Artykuł prawnika

 

W dniu 6 lutego Sejm uchwalił przepisy zaostrzające sankcje dla kierowców. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim kar za przekroczenie prędkości, przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów oraz prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień. Określone zostały także zasady ponownego ubiegania się o dokument prawa jazdy przez osoby ukarane za jazdę pod wpływem alkoholu.

 

Surowsze sankcje

 

Kierujący, którzy nie przywiązywali do tej pory zbyt dużej wagi do przepisów, mają teraz sporo powodów do zmartwień. Ustawodawca podkreśla jednak, że głównym zamysłem wprowadzonych zmian nie jest karanie, lecz prewencja. Słuszność celu popierają niepochlebne statystyki, które kwalifikują nasze drogi do grupy najbardziej niebezpiecznych w Europie. Policyjne raporty co roku informują o tysiącach zabitych w wypadkach drogowych. Z tego też względu posłowie wciąż szukają metody na skuteczne zachęcenie piratów drogowych do zrezygnowania z niebezpiecznych zachowań na drodze.

 

Najważniejsze zmiany

 

Policjant odbierze prawo jazdy już w trakcie kontroli, jeżeli kierujący pojazdem przekroczy w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość o 50 km/h lub więcej. Dokument zostanie zatrzymany na 3 miesiące.

 

Zakaz prowadzenia pojazdu zostanie przedłużony do 6 miesięcy, jeśli kierowca nie zastosuje się do wcześniejszej kary i będzie kierował bez uprawnień. Jeśli po raz kolejny zostanie złamany ten zakaz, uprawnienia zostaną cofnięte na stałe.

 

Prawo jazdy zostanie odebrane również tym, którzy przewożą co najmniej o dwie osoby więcej niż liczba wskazana w dowodzie rejestracyjnym.

 

Prowadzenie pojazdu pomimo orzeczonego przez sąd zakazu jest w świetle nowych przepisów przestępstwem i grozi wyrokiem pozbawienia wolności do dwóch lat.

 

Osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości będą musiały instalować tzw. alcolocki , jeśli orzeczono wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów, a będą się starać o przywrócenie uprawnień.

 

Oprócz powyższych zmian nowe przepisy zwiększają także wysokość orzekanych przez sąd kar finansowych. Zmodyfikowane zostały również zasady, na jakich zasądzane będzie dożywotnie pozbawienie uprawnień do kierowania pojazdami.

 

Sankcje czy może edukacja?

 

Wobec ostatnich zmian nasuwa się pytanie, czy za zaostrzaniem kar nie powinna iść także przemyślana polityka edukacji i prewencji. Być może właśnie takie działania mogłyby ostudzić zapędy piratów drogowych lepiej niż strach przed sankcjami. Niestety wciąż brakuje pomysłów, które nierozsądnym kierującym zobrazowałyby możliwe skutki ich działań oraz nakłoniły ich do podjęcia działań naprawczych.

 

Artykuł został przygotowany przez Radcę Prawnego kancelarii odszkodowawczej VOTUM S.A.

VOTUM S.A.

źródło: „warszawa.pl

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności