Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Najstarszy autobus w Polsce, gdzie go możemy oglądać?
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Najstarszy autobus w Polsce, gdzie go możemy oglądać?

Utworzone Luty 27th, 2018 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Pierwsze linie autobusowe w Krakowie uruchomiono już w 1927 roku. Pojazdami obsługującymi je były autobusy zbudowane na podwoziu amerykańskiego Chevroleta. Ich niska wytrzymałość spowodowała potrzebę zakupu innych pojazdów.

 

Już w 1929 roku zakupiono u krakowskiego przedstawiciela amerykańskiej firmy Durant Rugby Federal pojazd o numerze podwozia 1860¹. Tak rozpoczęła się eksploatacja autobusów marki Durant Rugdy Express w Krakowie.

 

Zakupione podwozie było podwoziem samochodu ciężarowego, które należało przystosować do obsługi pasażerów. Wówczas sprzedaż podwozi samochodów ciężarowych było typowym działaniem firm specjalizujących się w tej gałęzi biznesu. Zakupione podwozie było wyposażone w pełny układ napędowy z silnikiem oraz skrzynią biegów.

 

W tamtych czasach śmieciarki, wozy strażackie oraz autobusy były budowane na identycznym podwoziu. Podwozie zakupione przez Krakowską Miejską Kolej Elektryczną S.A. trafiło do Pierwszej Wytwórni Autokaroserii i Powozów „Orlicki i Spółka”.

 

KMKE S.A. wcześniej już współpracowała z tą wytwórnią podczas budowy pierwszych krakowskich autobusów zabudowanych na podwoziach ciężarówek Chevroleta. Pierwszy egzemplarz autobusy Durant Rugdy wprowadzono do ruchu w 1929 roku do obsługi linii nr 1 kursującej z Barbakanu do Prądnika Czerwonego.

 

Fot. 1. Autobus Durant Rugby Express z 1929 roku w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej,
źródło: fotografia własna autora.

 

Po dwóch latach eksploatacji pojazd wystawiono do sprzedaży, prawdopodobnie z powodu zbyt dużego wyeksploatowania oraz uszkodzenia podczas służby liniowej. Do autobusu mogło wejść do 18 osób, a ówczesne potrzeby zdecydowanie przewyższały możliwości przewozowe tego pojazdu.

 

W 1932 roku pojazd sprzedano prywatnej spółce transportowej z Poronina, gdzie do 1939 roku woził turystów na trasie do Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego. Autobus ten został przystosowany do przewożenia bagażu na dachu, a także zmieniono układ hamulcowy by zwiększyć bezpieczeństwo na górskich drogach. We wrześniu 1939 roku, prawdopodobnie by uniknąć zarekwirowania przez wojsko, pojazd został rozebrany i schowany w szopie, gdzie przetrwał blisko 50 lat.

 

Po wielu latach starań, w 2007 roku, pojazd z oryginalnymi detalami, wyposażeniem oraz silnikiem powrócił do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie, które jest bezpośrednim następcą KMKE. Po dwóch i pół roku remontu, we wrześniu 2009 roku, po siedemdziesięciu latach znów uruchomiono silnik tego najstarszego zachowanego autobusu w Polsce.

 

Sporadycznie uświetnia parady lub inne uroczystości związane z transportem miejskim Stołecznego Królewskiego Miasta Kraków. Dziś autobus stoi w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie cieszy oczy zwiedzających mieszkańców oraz turystów².

 

Tab.1: Dane techniczne autobusu Durant Rugby Express, źródło: opracowanie własne na podstawie danych z: http://www.kmk.krakow.pl/rugby_l.html

 

¹Przewoźnik Krakowski, biuletyn informacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie, nr 1 (59) 2016, styczeń-marzec, s. 43.

²Tekst na podstawie informacji zaczerpniętych z strony http://www.mpk.krakow.pl/pl/tabor/tabor-zabytkowy/

 

Aleksander Koch
źródło: nr.waw.pl

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności