Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Na Mazowszu jeździmy bezpieczniej. Blisko połowa mniej ofiar zdarzeń drogowych
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Na Mazowszu jeździmy bezpieczniej. Blisko połowa mniej ofiar zdarzeń drogowych

Utworzone Listopad 13th, 2015 przez igor.piwowarski

Przewrocenia w autobusach 700x350

W przeciągu ostatnich ośmiu lat na Mazowszu liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się prawie o połowę – wynika z danych zebranych przez Biuro Prasowe Wojewody Mazowieckiego. W niedzielę, po raz dziesiąty w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

 

W Polsce na drogach ginie średnio 10 osób dziennie, a ponad setka zostaje rannych. Blisko 30% wszystkich ofiar to piesi. Jak informuje Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP tylko w okresie od stycznia do końca września tego roku zginęło 534. pieszych, a niewiele ponad 5,5 tysiąca doznało uszczerbku na zdrowiu w 5512. wypadkach drogowych. Mimo znacznego spadku (692. zabitych w roku ubiegłym) statystyki te wciąż są znaczące.

 

Na samym Mazowszu liczba ofiar śmiertelnych również systematycznie maleje – z 959. w 2007 roku do 508. w 2014 roku. Trzy czwarte wypadków powodują kierowcy, a za najczęstsze przyczyny ich powstawania uważa się niedostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków panujących na drodze (22,1%), nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego w sytuacjach związanych z pierwszeństwem przejazdu (20,9%), nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych (13,6%), czy nieprawidłowe wyprzedzanie (4,9%).

 

Jednym, z głównych czynników mających bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym były działania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat m. in. przez Policję, Inspekcję Transportu Drogowego oraz samorządy. Do zmniejszenia zagrożenia na drogach przyczyniły się również nowe inwestycje, wśród których wymienia się chociażby przebudowę dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

 

W latach 2012–2015 służby wojewody prowadziły kontrole stanu zarządzania ruchem na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Ponad czterokrotnie zwiększono liczbę sprawdzanych odcinków dróg. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu przez poprawę oznakowania w okolicach szkół i przejazdów kolejowych oraz tam, gdzie dochodzi do największej liczby kolizji – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego Wojewody Mazowieckiego.

 

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zapoczątkowany został przed dwudziestoma dwoma laty (1993) przez angielską organizację Road Peace. Od 2005 roku obchodzony jest pod egidą Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych (FEVR). W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy go 19 listopada 2006 r. w katedrze polowej w Warszawie, a w tym roku dziesiąte obchody przypadają na trzecią niedzielę listopada.

 

Najprawdopodobniej również na niedzielę, 15 listopada planowana jest w Brazylii II Globalna Konferencja Wysokiego Szczebla na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mają tam zostać przedstawione dokonania i zamierzenia legislacyjne państw członkowskich ONZ.

Igor Piwowarski
fot. Janusz Bubel
źródło: „nr.waw.pl”/BP Wojewody Mazowieckiego

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności