Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Kultowy Jelcz-Ogórek, ale przegubowy – skąd pomysł na taki pojazd?
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Kultowy Jelcz-Ogórek, ale przegubowy – skąd pomysł na taki pojazd?

Utworzone Marzec 9th, 2018 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Z początku nasuwają się dość jednoznaczne pytania. Dlaczego zdecydowano się w latach sześćdziesiątych zbudować przegubowy autobus? Jakie były przesłanki ku takiej decyzji? Kto się tego podjął i temu podołał?

 

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w treści niniejszego artykułu o kultowym Jelczu-Ogórku ale w wersji przegubowej. Warto przedstawić chociaż kilka ciekawostek związanych z tym jakże unikatowym współcześnie autobusem komunikacji miejskiej.

 

Zwiększające się z roku na rok potrzeby przewozowe miast w Polsce w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku wymusiły na przedsiębiorstwach potrzebę wprowadzenia do swojej dotychczasowej floty pojazdów o dużej pojemności, tzw. klasy mega. Wówczas na polskim rynku próżno było szukać konstrukcji autobusu dłuższej niż 12 metrów. Najprościej mówiąc, nie było takich potrzeb przewozowych by firmy musiały posiadać w swych parkach taborowych autobusy o większej pojemności.

 

Wtedy to ówczesne Miejskie Przedsiębiorstwo Autobusowe (późniejsze MZK, a dzisiejsze MZA– przyp. autora) w Warszawie podjęło się opracowania w swych warsztatach przy ul. Włościańskiej 52 konstrukcji pierwszego w kraju dwuczłonowego, przegubowego autobusu komunikacji miejskiej. Konstrukcję tą oznaczono roboczo jako MPA AP-62. Miejscem wszelkich prac montażowych, mniej więcej od roku 1962, był teren zajezdni autobusowej przy ul. Redutowej, a pracami kierował ówczesny jej Kierownik Pan Aleksander Wist.

 

Dla konstruktorów dawcami części dla tegoż innowacyjnego, na ówczesną skalę, przedsięwzięcia były dwa rozbite autobusy marki Škoda 706 RTO MEX, którym to jednemu ucięto ramę tuż za tylną osią, a drugiemu skrócono przednią część ramy. Mówiąc obrazowo, jeden „dawca” został skrócony o tzw. zwis tylny, a drugiemu „dawcy” ucięto całą część przednią aż do pierwszej osi.

 

Obydwa człony połączono przegubem kulowym nad którym umieszczono obrotową płytę stanowiącą element wnętrza autobusu. W celu poprawienia skuteczności manewrowania autobusem, szczególnie przy ciasnych i wąskich skrętach, zastąpiono oryginalny czeski most tylny skrętną przednią osią pochodzącą z autobusu Chausson APH 521.

 

Rys. 1. Rysunek prototypu autobusu przegubowego oznaczonego jako model MPA AP-62, Skonstruowano go w zakładach naprawczych Miejskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego w Warszawie.

źródło: http://omni-bus.eu/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=1684&Itemid=10

 

Autobus był przystosowany do przewozu 142 Pasażerów, w tym 46 na miejscach siedzących. Łącznie w latach 1962-63 w warsztatach MPA Warszawa zmontowano 22 pojazdy przegubowe, po czym wszelką dokumentację techniczną przekazano do Jelczańskich Zakładów Samochodowych w Jelczu-Laskowicach w celu kontynuacji procesu produkcyjnego. Procesu produkcyjnego, który miał był ogólnokrajowy. W Jelczu-Laskowicach konstrukcja autobusu MPA AP-62 została unowocześniona, by w 1964 roku wdrożono do produkcji seryjnej całkiem nowy model autobusu Jelcz AP-02.

 

Zmianom uległa konstrukcja nośna autobusu, bowiem inżynierom z jelczańskiej fabryki udało się „odchudzić” autobus o prawie pół tony. Zmieniono także układ siedzeń w przestrzeni pasażerskiej, co pozwoliło na zwiększenie pojemności tych pojazdów do 154 Pasażerów łącznie, w tym 48 na miejscach siedzących. Produkcję tego modelu zakończono w 1967 roku, niedługo po wprowadzeniu do oferty sprzedażowej nowego autobusu przegubowego którym był Jelcz 021¹

 

Dane techniczno-porównawcze pojazdów MPA AP-62, Jelcz AP-02 oraz Jelcz 021

Tab.1: Dane techniczno-porównawcze pierwszych polskich autobusów przegubowych,

źródło: opracowanie własne na podstanie danych z www.wikipedia.pl

 

W 1966 roku pojawiła się na rynku nowa konstrukcja autobusu przegubowego oznaczonego jako Jelcz 021 produkowana również przez Zakłady Samochodowe w Jelczu-Laskowicach. W trakcie eksploatacji poprzednich modeli przegubowców z pod znaku Jelcza ujawniono wady oraz niedoskonałości konstrukcji co utrudniało ich poprawną eksploatację. Głównymi bolączkami były niska żywotność autobusu, ale także zachodzenie przy manewrach skrętu tylnego członu pojazdu.

 

Zachodzenie to powodowało znaczną ilość kolizji drogowych z innymi pojazdami oraz z przeszkodami stałymi, jak np. znaki drogowe czy słupy oświetleniowe. Zjawisko to wynikało przede wszystkim ze zbyt długiej sekcji drugiej (tzw. naczepy­ – przyp. autora). W tym samym roku zbudowano dwa egzemplarze prototypu nowego przegubowego autobusu, który charakteryzował się skróconą o prawie dwa metry naczepą od swych poprzedników oraz zmniejszonym o prawie półtora metra rozstawem drugiej i trzeciej osi, co znacznie poprawiało możliwości manewrowania pojazdem.

 

Zmieniono także szerokość drugich drzwi umiejscowionych tuż za przegubem autobusu. By zwiększyć wymianę pasażerską poszerzono je z 900 mm do 1260 mm konstruując je jako czteropłatowe, co ewidentnie przyspieszało wymianę pasażerską na przystankach. Zmianie uległa także trzecia skrętna oś wleczona, bowiem przestano stosować komponenty importowane z francuskiej fabryki Chausson, a rozpoczęto stosowanie polskiej konstrukcji osi skrętnej, identycznej jak stosowana w ciężarówkach marki Żubr A80.

 

Obydwa prototypy skierowano do próbnej eksploatacji liniowej w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji we Wrocławiu. Pozytywne wyniki próbnej eksploatacji spowodowały rozpoczęcie seryjnej produkcji tego modelu w roku 1967. Nadwozie nowopowstałego autobusu było konstrukcyjnie bardzo zbliżone do poprzednich modeli, bowiem osadzone było na nitowanej ramie z blachy stalowej. Obydwie części połączone były, podobnie jak w wozach MPA AP-62 oraz AP-02, przegubem kulowym, nad którym umieszczono obrotową płytę stanowiącą element wnętrza pojazdu.

 

Pojazd był przystosowany do przewozu 136 Pasażerów, z czego 42 na miejscach siedzących. Do napędzania autobusu zastosowano ten sam silnik wysokoprężny, co w modelach poprzednio produkowanych w Warszawie oraz Jelczu, czyli 160-konny motor Škoda 706RT o pojemności 11781 cm³, który zblokowano z 5-biegową manualną skrzynią biegów. Autobusy te seryjnie produkowano do roku 1979 roku².

 

Fot. 1. Jelcz 021 podczas obsługi jednej z linii okolicznościowych organizowanych przez M.P.K. w Krakowie oraz stowarzyszenie miłośników komunikacji, źródło: www.muzealna.org

 

Obecnie w Polsce zachowany jest jeden jedyny autobus z modelu Jelcz 021, którego właścicielem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Jest to oryginalny autobus, który swego czasu pełnił służbę liniową na ulicach Krakowa, lecz po wycofaniu go z eksploatacji został przebudowany na ambulans. Następnie wiele lat stał nieużywany nieopodal terenu Stacji Ruchu M.P.K. w Krakowie-Płaszowie, po czym został przez nieznanych sprawców podpalony.

 

Po tym wydarzeniu szczątki bezcennego autobusu przetransportowano na teren zajezdni muzealnej przy ul. św. Wawrzyńca. W trakcie odbudowy trwającej 5 lat, w latach 2007-2012, wykorzystano oryginalne podwozie oraz części z innych zakupionych pojazdów z rodziny RTO. W wyniku ciężkiej pracy ludzi związanych z krakowskim M.P.K., a także krakowskich miłośników komunikacji miejskiej możemy dziś podziwiać ten unikatowy w skali całego kraju zabytek techniki na ulicach Krakowa podczas obsługi specjalnych okolicznościowych linii autobusowych czy innych uroczystości związanych z krakowskim transportem publicznym³.

 

¹Opracowano na podstawie: Wojciech Połomski: Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1952-1970. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2010. ISBN 978-83-206-1741-2.

²Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jelcz_021

³Źródło: http://www.kmk.krakow.pl/jelcz_ap02_549.html

Aleksander Koch
źródło: „nr.waw.pl”

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności