Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Konstruktor autobusów ze Stalowej
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Konstruktor autobusów ze Stalowej

Utworzone Listopad 10th, 2014 przez piotr.piwowarski

Grzegorz Cedro

 Grzegorz Cedro

Z jego warsztatu wyjechało sporo modeli

 

Robi to, co lubi najbardziej, co sprawia mu największą frajdę. „Buduje” autobusy. Modele, które dopracowane są do perfekcji w każdym detalu, są odzwierciedleniem tych, jeżdżących po naszym mieście.

 

Grzegorz Cedro, od sześciu lat jest kierowcą w zajezdni „Stalowa”. Jego autobusy sprawiają wrażenie tych, które wyjeżdżają z taśm producentów. Hobbystyczne zainteresowania modelarstwem zaczęły się już w szkole i trwają do dziś.

 

Nadzór Ruchu: Co sprawiło, że twoje zainteresowanie modelarstwem autobusowym zaczęło się tak wcześnie?

 

Grzegorz Cedro: Autobusy odkąd pamiętam pojawiały się w moich zeszytach szkolnych. Na początku, jako proste,  czarnobiałe rysunki projektowane długopisem, a z czasem zaczęły pojawiać się pierwsze proste modele. Jako młody chłopak nie mogłem prowadzić autobusu, to je budowałem.

 

NR: Żeby powstał konkretny model trzeba wykonać projekt. Jak on wygląda?

 

GC: Projekty wyglądają różnie. Pojazdy, których znam budowę, bądź udało mi się nimi jeździć rozrysowuje od ręki. Głowę mam pełną pomysłów, które przelewam na papier i wiem jak złożyć, dopasować element. W sytuacji, gdy nie mam koncepcji wizulanej modelu, to korzystam z dokumentacji fotograficznej. Czasami jest to praca na chybił trafił, czyli próbuję sobie przypomnieć dany szczegół w pamięci. Rysuję go, wycinam i dopasowuję dany element, czasem wiele razy aż do momentu wiernego odwzorowania z oryginałem.

 

NR: Z jakich materiałów wykonujesz swoje prace i skąd je bierzesz. Na co szczególnie zwracasz uwagę?

 

GC: Odpowiedź jest prosta. Karton o różnych grubościach, blok rysunkowy klej, farbki i wiele innych przedmiotów przydających się do montażu autobusów. Większość materiałów po prostu kupuje w sklepie papierniczym, bądź modelarskim.

 

NR: Jakie modele autobusów masz na swoim koncie. Który miał najwyższy poziom trudności w budowie?

 

GC: Z mojego garażu wyjechało już sporo modeli, między innymi Ikarusy, Many ,Jelcze i Autosan. Ikarusy w wersji liniowej, jak i w wersji warsztatowej, czyli pogotowia techniczne. Many NG313 i Lion’s, parę Jelczów. Mam jeszcze wiele zaczętych projektów, nad którymi muszę jeszcze popracować. Mogę powiedzieć, że trudność można podzielić na równo, gdyż po kilku wykonanych modelach nabiera się praktyki i przy następnych już jest lżej. Sklejanie modeli idzie łatwiej, jedynie więcej czasu trzeba poświęcić jak mam jakiś trudny element do zrobienia.

 

NR: Skąd w tobie tyle cierpliwości przy wykonywaniu tak precyzyjnych detalów w swoich modelach?

 

GC: Powiem krótko. Sam się zastanawiam jak ja to robię, zmęczony, czasami niewyspany, do tego praca. Nasze służby wypadają w różnych godzinach dnia, jak i środku nocy. Nie ukrywam, że czasami niektóre elementy muszę wykonać wiele razy, bo ręka drgnie i już dany element nie oddaje prawdziwego odzwierciedlenia, ale i tak siadam biorę nożyk klej, przybory kreślarskie i składam modele autobusów.

 

NR: Co byś poradził przyszłym modelarzom, którzy chcieliby również budować swoje modele?

 

GC: Zakasać rękawy, cierpliwości i do roboty. A jak nie, zawsze można zamówić u mnie i odebrać gotowy.

 

Rozmawiał: Piotr Piwowarski

źródło: „nr.waw.pl”

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Modele, które wykonał

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności