Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Kajakowe obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Kajakowe obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Utworzone Lipiec 29th, 2014 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Kajaki 1944 pamietamy 700x350

Warszawa.pl opublikowała informacje, temat: „IX Powstańcze Spływy Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”

 

Fundacja AVE zaprasza

 

Po raz dziewiąty Fundacja AVE zaprasza mieszkańców stolicy na kajakowe obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

1,2 i 3 VIII 2014 roku, trzykrotnie będzie można wziąć udział w spływach „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione” z Wawra na Tarchomin, połączonych ze spotkaniami z bohaterami ’44 roku, wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych na wiślanych plażach, wyścigiem o Kotwicę 44 roku, kajakową grą powstańczą oraz paradą kajaków po godzinie W.

 

Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE wyjaśnia:

 

Wisła w okresie Powstania Warszawskiego odgrywała szczególną rolę.
Dramatycznie dzieliła miasto: podczas gdy Sowieci bezczynnie stacjonowali na prawym brzegu, mieszkańcy lewobrzeżnej Warszawy walczyli i ginęli. Rzeka pochłonęła w tym okresie wiele ludzkich istnień.
Polscy żołnierze z praskiej strony podejmowali liczne próby przedostania się na pomoc walczącej stolicy. Tylko w sierpniu 44 roku z Pragi na Czerniaków w dramatycznych okolicznościach próbę przeprawy podjęło ponad 240 osób. Nie wszystkim się udało. Z kolei w końcu września powstańcy przeprawiali się wpław przez rzekę, aby prosić o pomoc czerwonoarmistów.

 

W spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich.

 

Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR, a w realizację imprezy angażuje się rzesza wolontariuszy z klubu kajakowego Fundacji AVE.

 

Spływ startuje na przystani WKW w Wawrze, a kończy się w Tarchominie na wysokości ulicy Mehoffera, nieopodal miejsca udanej przeprawy partyzantów z początku września 44 roku.

 

6 IX 44 roku ponad 200 żołnierzy z lasów Białołęki i Jabłonny pomimo wysadzenia przez Niemców umówionych wcześniej łodzi i kajaków przeprawiło się wpław przez rzekę. Pierwszej nocy dotarli na wyspę wiślaną, gdzie zastał ich świt. W zupełnej ciszy musieli przeczekać na niej cały gorący dzień, w trakcie którego hitlerowcy patrolowali rzekę motorówką. Kolejnej nocy dotarli na brzeg Wisły w Łomiankach.

 

Za organizację spływu Wisłą przez Miasto Nieujarzmione Fundacja AVE otrzymała nagrodę Przyjaznego Brzegu, przyznawaną przez Zarząd Główny PTTK i Ministerstwo Sportu i Turystyki RP.

 

Projekt wspiera m.st. Warszawa oraz MSiT. Zgłoszenia: wisla44.splywajznami.pl.
Ramowy program każdego ze spływów:

 

g. 13:30
rozpoczęcie imprezy na przystani WKW w Wawrze, Wał Miedzeszyński 295; spotkanie z powstańcami Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, mini instruktaż kajakowy, podział osad, wypłynięcie;
g. 16:00
postój, biało-czerwone lody powstańcze, gawędy o wiślanych epizodach powstania;
ok. g. 17:00
na wysokości Starówki parada kajaków z transparentami „Pamiętamy” oraz wyścig o Kotwicę 44 roku (dystans między Mostami Gdańskim i Toruńskim);
g. 18:30
zakończenie spływu w Tarchominie (na wysokości ul. Mehoffera), wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu

 

Michał Pawlik

źródło: „www.warszawa.pl”

foto: AVE

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności