Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Ekspedycja na Pl. Teatralnym – historia sprzed lat
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Ekspedycja na Pl. Teatralnym – historia sprzed lat

Utworzone Październik 4th, 2013 przez Nadzor Ruchu Warszawa

Ekspedycja Pl. Teatralny

 

Plac Teatralny początkowo nazywany był placem Pociejowskim, później placem Marywilskim. W pierwszej połowie XIX wieku po wybudowaniu Teatru Wielkiego i przeniesieniu siedziby władz miejskich do Pałacu Jabłonowskich, nazwany został placem Teatralnym.

 

Jednocześnie zyskał miano centrum miasta. Stał się centralnym placem Warszawy, a także ważnym węzłem komunikacyjnym o dużym, jak na ówczesne czasy, natężeniu ruchu. W roku 1881 zlokalizowano tu główny punkt omnibusów konnych, a później tramwajów konnych.

 

W późniejszych latach zastąpione przez tramwaje elektryczne oraz uruchomione w latach 20-tych XX wieku autobusy miejskie. Można przypuszczać sugerując się zachowanymi fotografiami z przełomu wieków do lat międzywojennych, że już od czasu uruchomienia omnibusów konnych na pl. Teatralnym istniała w dzisiejszym znaczeniu tego słowa ekspedycja, służąca dodatkowo, jako poczekalnia dla pasażerów i pomieszczenie dla pracowników.

 

W latach 1928 – 1940 na placu zlokalizowana był pętla autobusów miejskich oraz przystanki przesiadkowe dla tramwajów. Chociaż zabudowa placu uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, to budynek ekspedycji zachował się aż do wyzwolenia stolicy. Pozostałości obiektu rozebrano w czasie odbudowy miasta. Po wojnie w ramach nowych planów urbanistycznych Warszawy zlikwidowano na placu i przyległych ulicach komunikację tramwajową.

 

Tym samym plac stracił niemal całkowicie znaczenie komunikacyjne. Pomimo przywrócenia kompletnej zabudowy otoczenia placu w latach 90-tych XX wieku, dzisiejszy plac pozostał tylko popularnym miejscem organizowania manifestacji, różnych imprez plenerowych czy koncertów.

Ryszard Sobczyk

źródło: „nr.waw.pl”

Rok 1971 foto: archiwum KAW

Rok 1971 foto: archiwum KAW

Jeszcze widac pozostalosci ekspedycji 1945 foto: ADM

Jeszcze widac pozostalosci ekspedycji 1945 foto: ADM

1944 - Warschauer Aufstand, deutsche Soldaten

1944 – Warschauer Aufstand, deutsche Soldaten

Rok 1938 - ekspedycja i przystanek autobusowy i tramwajowy

Rok 1938 – ekspedycja i przystanek autobusowy i tramwajowy

Ekspedycja ok. 1936

Ekspedycja ok. 1936

Rok 1909 - tramawje konne przystanek

Rok 1909 – tramawje konne przystanekrss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności