Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Daj buziaka i ruszaj w podróż. ZTM Wprowadza specjalne strefy!
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Daj buziaka i ruszaj w podróż. ZTM Wprowadza specjalne strefy!

Utworzone Listopad 20th, 2015 przez igor.piwowarski

Kiss_and_ride_700x350

Niewiele ponad osiem miesięcy dojrzewała decyzja o podjęciu się w Warszawie utworzenia dogodnych miejsc postojowych dla kierowców dostarczających swoich pasażerów do środków transportu zbiorowego. W marcu tego roku portal TVN Warszawa informował bowiem o mieszkance Bielan, która propozycję stworzenia specjalnych stref postojowych Kiss and Ride zgłosiła do budżetu partycypacyjnego na 2016 rok.  Zarząd Transportu Miejskiego postanowił teraz wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców stolicy.

 

Przypomnijmy, że inicjowany przez Panią Joannę Całkę projekt o nazwie „Przyjazne metro” zakładał utworzenie przy czterech bielańskich stacjach metra jednej lub dwóch zatok, w których samochody mogłyby zatrzymać się maksymalnie na 5 minut, nie utrudniając przy tym ruchu innych pojazdów, a także nie łamiąc przepisów.

 

Chodzi o możliwość podwiezienia lub odebrania w bezpieczny sposób pasażerów: dzieci, młodzieży, osoby starszej czy niepełnosprawnej ze stacji metra. Obecnie nie ma możliwości dokonania tego bezpiecznie – mogliśmy dowiedzieć się z opisu projektu zgłoszonego przez mieszkankę Bielan.

 

„Przyjazne metro” było wówczas odpowiedzią na utrudnienia spotykane przez kierowców w związku z brakiem wolnych miejsc i w następstwie niedostatecznością warunków dla chwilowego nawet, a co najważniejsze legalnego postoju pojazdów. Zarząd Transportu Miejskiego w oficjalnym komunikacie deklaruje, że już wkrótce te i inne tego typu problemy zgłaszane przez warszawiaków znikną.

 

Strefy postojowe K+R (Kiss and Ride) to miejsca specjalnie wyznaczone do tego, aby ułatwić podwiezienie do komunikacji miejskiej. To właśnie tu można będzie legalnie zatrzymać się, „dać buziaka” na do widzenia i pozostawić pasażera, aby ten ruszył w dalszą drogę tramwajem, autobusem, czy metrem. Strefy K+R nie są miejscami gdzie wolno parkować – samochód będzie mógł stać tu nie dłużej niż 2 minuty. Strefy K+R będą łatwo rozpoznawalne, dzięki czytelnemu oznakowaniu – czytamy.

 

Pilotażowo planowane jest uruchomienie siedmiu takich stref. Będą one zlokalizowane w bezpośrednim pobliżu węzłów komunikacyjnych, czy stacji metra, a więc w miejscach dogodnych przesiadek. ZTM zaproponował, by strefy K+R pojawiły się w okolicach Dworców: Wileńskiego i Gdańskiego oraz przy stacjach metra Wilanowska, Kabaty i Słodowiec. Mieszkańcy Bielan mogą się również spodziewać zmian przy węźle komunikacyjnym Młociny.

 

Podobne rozwiązanie od dwóch lat cieszy się sporym zainteresowaniem w Krakowie. Parkingi K+R wyznaczono tam m. in. przed wejściem do Galerii Krakowskiej, przy Dworcu Głównym, czy w pobliżu Dworca Czerwone Maki. Wszystkie te miejsca opatrzono tabliczkami z niebanalnym napisem: „Pocałuj i Jedź. Całowanie dozwolone do 1 minuty”.

 

Największą popularnością cieszy się parking przy dworcu autobusowym. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jego funkcjonowania. Nawet taksówkarze nauczyli się już, że nie należy tam parkować – przekonywał w rozmowie z TVN Warszawa Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 

Zarząd Transportu Miejskiego wyłonił już wykonawcę projektu. Ten do końca tego roku zobowiązana jest wykonać firma Planeta. Sama realizacja inwestycji planowana jest jednak na pierwszą połowę 2016 roku.

 

Igor Piwowarski
fot.: ZIKiT Kraków
źródło: „nr.waw.pl”/ZTM/TVN Warszawa

Strefa postojowa K+R w Krakowie

Strefa postojowa K+R w Krakowie

Strefa postojowa K+R w Krakowie

Strefa postojowa K+R w Krakowie

Strefa postojowa K+R przed wejściem do Galerii Krakowskiej

Strefa postojowa K+R przed wejściem do Galerii Krakowskiej

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności